Aktualności

Rozpoczęcie aplikacji dyplomatyczno-konsularnej 2016

img 0079 wizyta w brp

1 lutego 2016 r. w Polskim Instytucie Dyplomacji rozpoczęła się aplikacja dyplomatyczno-konsularna 2016. Bierze w niej udział piętnaście osób wyłonionych w drodze otwartego konkursu zorganizowanego przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej. Aplikacja dyplomatyczno-konsularna to kurs przygotowujący do zawodu dyplomaty, składający się z części teoretycznej realizowanej przez PID oraz części praktycznej obejmującej staże w MSZ i na placówkach zagranicznych. Program zajęć w Instytucie obejmuje m.in.

Spotkanie z prof. Jean-Pierrem Filiu

j.p.filiu2

8 grudnia 2015 r. w Polskim Instytucie Dyplomacji odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Polska, Europa, Świat – dyplomacja XXI w. z udziałem prof. Jean-Pierre’a Filiu -  francuskiego politologa i specjalisty ds. bliskowschodnich z paryskiego Sciences Po. Wykład zatytułowany The jihadi threat and its challenges for Europe był poświęcony wyzwaniom jakie dla Europy niosą fundamentalistyczne ruchy islamskie i wywoływane przez nie konflikty w regionie Bliskiego Wschodu. Profesor Filiu przedstawił też perspektywy rozwoju sytuacji w Syrii i pokonania tzw.

Spotkanie z prof. Mosze Arensem

2

W ramach cyklu seminariów Polska, Europa, świat – dyplomacja XXI wieku w Polskim Instytucie Dyplomacji odbyło się spotkanie z Mosze Arensem – izraelskim politykiem i dyplomatą, byłym szefem dyplomacji oraz trzykrotnym ministrem obrony. M. Arens wystąpił z wykładem poświęconym zmieniającej się roli Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w procesach zachodzących na Bliskim Wschodzie. Najwięcej miejsca poświęcił w nim perspektywom rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz aktualnym zagadnieniom walki z tzw. Państwem Islamskim.

Koncert z okazji Dnia Służby Zagranicznej

koncert 1

W Dniu Służby Zagranicznej, 16 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się uroczysty koncert fortepianowy zorganizowany przez Polski Instytut Dyplomacji. Wśród gości wydarzenia byli pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kancelarii Prezydenta RP oraz innych resortów i instytucji partnerskich PID. W tym roku przed trzystuosobową publicznością wystąpili wybitni młodzi wirtuozi z Ukrainy i Polski – Anna Fedorowa oraz Szymon Nehring, który jest tegorocznym finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

O Instytucie

Polski Instytut Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego zajmuje się doskonaleniem zawodowym i szkoleniem członków służby zagranicznej, a także upowszechnianiem wiedzy o polskiej służbie zagranicznej.
więcej

O Patronie

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – mąż stanu, pianista i kompozytor. W roku 1919 premier oraz minister spraw zagranicznych RP, reprezentant Polski na paryskiej konferencji pokojowej. W latach 1939–41 przewodniczący emigracyjnej Rady Narodowej.

więcej
Thumbnail of Paderewski’s speech's video

Obejrzyj przemówienie Paderewskiego
na inauguracyjnym posiedzeniu
Rady Narodowej (23.01.1940 r.)

więcej w galerii o Paderewskim
Tadeusz Mazowiecki Film prezentujący postać Tadeusza Mazowieckiego.