Aktualności

Zapraszamy na spacer śladami I. J. Paderewskiego

spacer

8 listopada Polski Instytut Dyplomacji uczci swojego patrona - wybitnego pianistę, kompozytora, dyplomatę i patriotę.

O godz. 11.00 przy hotelu Bristol rozpocznie się spacer, którego trasa przebiegnie m.in. przez Zamek Królewski, archikatedrę św. Jana, Teatr Wielki i ul. Karową.

O godz. 13.00 w Domu Spotkań z Historią nastąpi pokaz filmu dokumentalnego „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy” w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego oraz dyskusja panelowa z udziałem prof. Juliusza Chrościckiego i prof. Jerzego Kochanowskiego, prowadzona przez Rafała Jabłońskiego.

Polecane wideo

"Mąż stanu"

Film dokumentalny przypomina sylwetkę i dokonania ministra Krzysztofa Skubiszewskiego, pierwszego szefa resortu spraw zagranicznych po demokratycznym przełomie 1989 roku.

O Instytucie

Polski Instytut Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego zajmuje się doskonaleniem zawodowym i szkoleniem członków służby zagranicznej, a także upowszechnianiem wiedzy o polskiej służbie zagranicznej.

więcej

O Patronie

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – mąż stanu, pianista i kompozytor. W roku 1919 premier oraz minister spraw zagranicznych RP, reprezentant Polski na paryskiej konferencji pokojowej. W latach 1939–41 przewodniczący emigracyjnej Rady Narodowej.

więcej
Thumbnail of Paderewski’s speech's video

Obejrzyj przemówienie Paderewskiego
na inauguracyjnym posiedzeniu
Rady Narodowej (23.01.1940 r.)

więcej w galerii o Paderewskim